Başkanın Mesajı

Doku Kumaş Tasarım Yarışması

Tasarımın temel prensiplerinden birisi renklerin, desenlerin ve tekniğin uyumudur. Kumaşın ‘doku’sunu kullanılan teknik, kumaşın karakterini kullanılan renkler belirlerken, kumaşın hikâyesini ise desenler anlatmaktadır.

Günümüzde kumaş tasarımında sürdürülebilirlik ve çevresel temalar giderek önemli hale gelmekte olup kumaşın sadece dikkat çekici olması, onu iyi bir tasarım yapmaya yetmemektedir. Kumaşa iyi bir tasarım diyebilmemiz için onun aynı zamanda doğanın döngüsüyle bütünleşerek çevresel dengeyi korumaya yardımcı olması, özetle sürdürülebilir ve dayanıklı olması gerekmektedir.

Geldiğimiz noktada, moda endüstrisi hızla değişen trendler ve tüketim alışkanlıklarıyla büyük bir ivme kazanmış durumdadır. Ancak hızlı moda akımı ve sonu olmayan tüketim ve üretim hırsı, dünyamıza büyük ölçüde zarar vermektedir. Hızlı moda trendi, giysilerin kullanım sürelerini azaltmakta, tekstil atıklarını arttırmakta ve doğaya zarar vermektedir. Bu nedenle, günümüz dünyasında tüketim üzerine kurulan bir sistemden ziyade elimizdeki kaynakları akıllıca ve çevreye duyarlı bir şekilde kullanan bir sisteme geçilmeye çalışılmaktadır. Tükettiğimiz kadar üretmek, kaynaklarımızın sonsuz olmadığını anlamak ve bu konularda farkındalık oluşturmak yeni sistemin başarılı olmasına katkıda bulunacaktır.

Bu kapsamda, sürdürülebilir ürünler kazandırılması için sektörde farkındalık yaratmak adına sürdürülebilirlik konusu yarışmamızın gündeminde bu sene de yer almaktadır. Sürdürülebilir moda anlayışı doğrultusunda hızlı modanın yarattığı ekolojik zararları azaltmak ve daha yaşanılabilir, nefes alan bir dünya oluşturmanın bilinciyle ödüllerimizin arasında Sürdürülebilirlik Özel Ödülü’ne de yer vererek tasarımcılarımız ve üyelerimiz nezdinde bu konunun önemini tüm sektör ilgililerine tekrar hatırlatıyoruz.

Bu sene üçüncüsünü düzenlediğimiz Doku Kumaş Tasarım Yarışması’nda, sorumlu üretim gerekliliklerini ve sektörümüzün hassasiyetlerini gözeterek siz tasarımcıları daha ileriye taşımaya, tasarım ekosistemine katkıda bulunmaya çalıştık. Tasarımın tekniği ile desenin buluştuğu Doku Kumaş Tasarım Yarışması, sloganımız olan “Dokusunda Sanat Var” sözünden aldığımız ilham ile yola çıktı. Sektörün yenilikçi ve özgün karakterinin güçlenmesine fayda sağlayacak tasarımcıları sahayla buluşturarak Doku Kumaş Tasarım Yarışmasının sadece bir yarışma değil aynı zamanda bir akademi haline geldiğine ve paydaşlarına değer kattığına hep beraber tanık olduk.

Güneydoğu Anadolu Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği olarak bu düşünceler ve ülkemizin sahip olduğu potansiyele duyduğumuz güvenle hareket ediyor ve tasarımı tamamen hayata geçene kadar bu süreci siz değerli tasarımcılarla birlikte yürütmeyi hedefliyoruz. İnanıyoruz ki gençlerimizin tasarım fikirleri, sektörümüzün geleceğine ışık tutacak; biz de bu sürece “Doku” ile şahitlik edeceğiz.

 

Ahmet Fikret KİLECİ

Güneydoğu Anadolu Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı