Doku 2022

DOKU KUMAŞ TASARIM YARIŞMASI

2022

Doku Kumaş Tasarım Yarışması, Güneydoğu Anadolu Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği (GATHİB) tarafından, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) koordinatörlüğü ve T.C. Ticaret Bakanlığı desteği ile 2022 yılında ikinci kez düzenlenmiştir. 2022 yılında düzenlenen Doku Kumaş Tasarım Yarışması herhangi bir yaş sınırlaması olmaksızın, öğrenci ve profesyonel katılımına açık olarak gerçekleşmiştir. Ancak 2021 yılından farklı olarak yarışma şartnamesine eğitim ve bölüm kriteri eklenerek yarışmanın amacına katkı sağlayacak kitleye ulaşılması hedeflenmiştir.

Yarışmanın hazırlık sürecinde, akademisyen ve sektör temsilcilerinin fikri katkılarının yanı sıra, Stratejik Danışman Aslı Filinta, Stil Danışmanı Zeynep Ceylan Atınç ve Yarışma Mentörü Sultan Gadimbayli’dan hizmet alınarak yarışmaya katkı sağlanmıştır.

Doku Kumaş Tasarım Yarışması 2022 yılında, 2021 yılından farklı olarak yarışmacıların esinlendikleri bir “tema” doğrultusunda, öğrenci ve profesyonel katılımına açık olarak 3 kategoride gerçekleştirilmiştir.

Yarışma kategorileri:

➢ Dokuma kumaş tasarımı

➢ Örme kumaş tasarımı

➢ Baskı kumaş tasarımı

Doku Kumaş Tasarım Yarışması’nda dereceye giren yarışmacılara verilen ödüller aşağıda yer almaktadır:

Para Ödülü:

 Dokuma, Örme ve Baskı Kumaş Tasarımı kategorilerinin her biri için;

  • Birincilik ödülü: 150.000 TL
  • İkincilik ödülü: 100.000 TL

Üçüncülük ödülü: 50.000 TL

Yurt Dışı Eğitim Ödülü:

Her bir kategoride birinci olmayı başaran yarışmacılar, 2008/2 Sayılı “Tasarım Desteği Hakkında Tebliğ” çerçevesinde Ticaret Bakanlığı tarafından yapılacak olan değerlendirme neticesinde uygun görülmesi halinde 2 yıl süre ile uluslararası düzeyde kabul görmüş yurt dışındaki eğitim merkezlerinde eğitim görme imkânı kazanmışlardır.

Tekstil ve Moda Fuarını Ziyaret Ödülü:

Her bir kategoride finale kalan ilk 5 yarışmacı GATHİB’in yarışma sürecinde ilan edeceği yurtdışındaki bir Tekstil ve Moda Fuarını ziyaret hakkı ödülü kazanmıştır.

iPad Ödülü:

Her bir kategoride finale kalan 10’ar yarışmacı iPad tablet ödülü kazanmıştır.

Proje Kapsamında Takip Edilen Süreçler ve Faaliyetler

Yarışmacıların başvuru dosyaları, yarışmanın ilan edildiği tarih olan 10 Şubat 2022’den itibaren son başvuru tarihi olan 13 Haziran 2022’e kadar www.dokusundasanatvar.org internet sitesi üzerinden alınmıştır. Başvuru sürecinde, Doku Kumaş Tasarım Yarışması tanıtım faaliyetleri kapsamında online toplantılar düzenlenmiş; yarışma partnerlerinin de katılım sağladığı söz konusu toplantılarda, üniversite öğrencilerine Doku Kumaş Tasarım Yarışması hakkında bilgi verilmiş ve öğrencilerin soruları cevaplanmıştır.


Doku Kumaş Tasarım Yarışması Tanıtım Toplantısı / 29.04.2022


Doku Kumaş Tasarım Yarışması Tanıtım Toplantısı / 29.04.2022 (GAİB Koordinatör Başkanı Ahmet Fikret Kileci, Stratejik Danışman Aslı Filinta, Stil Danışmanı Zeynep Ceylan Atınç ve Yarışma Mentörü Sultan Gadimbayli)

Başvuru sürecinin sona ermesinin akabinde; moda tasarımcıları, akademisyenler, sektör temsilcileri ve tekstil mühendislerinden oluşan jüri üyeleri tarafından dokuma, örme ve baskı kategorilerinden toplamda 167 başvuru dosyası ayrı ayrı incelenmiş; malzeme ve tekniğin tasarıma uyumu (25 puan), özgünlük (25 puan), yaratıcılık (25 puan) ve inovatif değer (25 puan) kriterleri üzerinden 17 Haziran 2022 tarihinde Birinci Jüri Değerlendirmesi gerçekleştirilerek 30 finalist belirlenmiştir. Birinci Jüri Değerlendirmesi sonuçları 20 Haziran 2022 tarihinde yarışma internet sitesinde ve yarışma sosyal medya hesabında (Instagram: @dokusundasanatvar) duyurulmuştur.


Doku Kumaş Tasarım Yarışması Birinci Jüri Değerlendirmesi Jüri Listesi

Birinci Jüri Değerlendirmesi sonucu belirlenen 30 finalist ile 29 Haziran-1 Temmuz 2022 tarihleri arasında Bursa’da Proje Modelleme Danışmanı Hacer Aktaş’ın gözetiminde Uygulamalı Eğitim gerçekleştirilmiştir.

Uygulamalı Eğitim – 29 Haziran-1 Temmuz 2022 /Bursa

Bursa’da gerçekleşen Uygulamalı Eğitim Süreci’nin akabinde dokuma, örme ve baskı kategorilerinde toplam 30 finalistin kumaş tasarımları Bursa’daki ve İstanbul’daki kumaş üreticisi firmalarda kumaş olarak üretilmiştir. Her yarışmacıya ait 4’er kumaş olmak üzere toplam 120 adet kumaş tasarımı final jüri değerlendirmesinde jüriye sunulmak üzere hazır hale getirilmiştir.


Kumaş Üretimi Aşaması – Temmuz/Ağustos 2022/Bursa-İstanbul

Final Jüri Değerlendirmesi sonucu her bir kategoriden finale kalan 10’ar finalistin her birine ait kumaş tasarımları Yarışma Mentörü Sultan Gadimbayli tarafından kıyafete dönüştürülmüştür ve 60 parçalık bir koleksiyon hazırlanmıştır.


Kıyafet Üretimi Aşaması – Ağustos-Eylül 2022/İstanbul

7 Ekim 2022 tarihinde Gaziantep’te 30 finalistin tasarımlarını ve üretilen kumaşlarını sunmak üzere Final Jüri Değerlendirmesi gerçekleştirilmiştir. Malzeme ve tekniğin tasarıma uyumu (25 puan), özgünlük (25 puan), yaratıcılık (25 puan) ve inovatif değer (25 puan) kriterleri üzerinden değerlendirme yapılmıştır. Her bir kategori için belirlenen 10’ar yarışmacının, üzerinde kumaş numunelerinin de yer aldığı proje paftalarının değerlendirildiği birinci jüri değerlendirmesi aşamasında aldıkları puanın %50’si ve üretilen kumaşların değerlendirildiği final değerlendirmesi aşamasında aldıkları puanın %50’si toplanarak nihai sıralamaları belirlenmiştir.


Final Jüri Değerlendirmesi – 7 Ekim 2022/Gaziantep


Doku 2022–Final Jürisi

Her kategorideki 10’ar finaliste ait tasarımlar (60 giysilik koleksiyon) 8 Ekim 2022 tarihinde Gaziantep Zeugma Antik Kenti’nde gerçekleşen Final Gecesi’nde düzenlenen defilede sergilenmiştir. Final Defilesi ve Ödül Töreni, Gaziantep Valisi Davut GÜL, Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma ŞAHİN, TİM Başkanı Mustafa GÜLTEPE, Güneydoğu Anadolu İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkanı Ahmet Fikret KİLECİ ile Bakanlık temsilcileri, Gaziantep İl Protokolü, İhracatçı Birlikleri Başkanları ve Yönetim Kurulu Üyeleri, sektör temsilcileri, moda tasarımcıları, yerli ve yabancı basın mensupları ve diğer davetliler olmak üzere yaklaşık 400 kişinin katılımlarıyla gerçekleştirilmiştir.


Doku Kumaş Tasarım Yarışması Final Gecesi Defilesi – 8 Ekim 2022/Gaziantep Zeugma Antik Kenti


2022 Doku Kumaş Tasarım Yarışması Dokuma Kategorisi Birincisi İrem Zeynep Gültekin Tema- Benthos


2022 Doku Kumaş Tasarım Yarışması Örme Kategorisi Birincisi Nigar Demirtay Tema- The Garden of Matisse


2022 Doku Kumaş Tasarım Yarışması Baskı Kategorisi Birincisi Şeyma Bayram Tema- Tension

8 Ekim 2022 tarihinde Gaziantep Zeugma Antik Kenti’nde gerçekleşen Doku Kumaş Tasarım Yarışması Final Gecesi Defilesi ve Ödül Töreni’nde ödül alan finalistler aşağıda yer almaktadır:

Para Ödülü Kazananları:

Dokuma Kategorisi Birincisi İrem Zeynep Gültekin- Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Tekstil ve Moda Tasarımı Bölümü

Dokuma Kategorisi İkincisi Elif Demirbilek- Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Tekstil ve Moda Tasarımı Bölümü

Dokuma Kategorisi Üçüncüsü Gökhan Gökgöz- Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Tekstil Bölümü

Örme Kategorisi Birincisi Nigar Demirtay- Doğuş Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi Tekstil ve Moda Tasarımı Bölümü- Araştırma Görevlisi

Örme Kategorisi İkincisi Gizem Yılmaz- Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Tekstil Tasarımı Bölümü- Tasarımcı

Örme Kategorisi Üçüncüsü Damla Çarkçı- Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Tekstil ve Moda Tasarımı Bölümü- Mezun

Baskı Kategorisi Birincisi Şeyma Bayram- Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Tekstil ve Moda Tasarımı Bölümü- Grafik ve Metraj Desen Tasarımcısı

Baskı Kategorisi İkincisi Burcu Atay- Süleyman Demirel Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Tekstil ve Moda Tasarımı Bölümü- Mühendis

Baskı Kategorisi Üçüncüsü Esra Eren- Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Endüstriyel Tasarım Bölümü- Tasarımcı

Yurtdışı Tekstil ve Moda Fuarı Ziyaret Ödülü Kazananları (Alfabetik olarak sıralanmıştır):

Burcu Atay

Burcu Güneş

Cansu Nur Aycan

Damla Çarkçı

Ela Özbakan

Elif Demirbilek

Esra Eren

Fatma Şimşek Kuşçu

Gizem Yılmaz

Gökhan Gökgöz

İrem Zeynep Gültekin

Nigar Demirtay

Şevval Mert

Şeyma Bayram

Katalog

Foto Galeri